5 טעויות נפוצות בתכנון ועיצוב חדרי אמבטיה

על פניו, חדר אמבטיה אמור להיות דבר יחסית פשוט לתכנון ולעיצוב, כיוון שהמקום לא גדול ודי ברור מה הוא צריך להכיל. האם באמת כך הדבר? איך נתקלים בכל כך הרבה חדרי אמבטיה שלא תוכננו או עוצבו נכונה? פעמים רבות נראה כי זה החלל שקיבל הכי פחות יחס מבחינה תכנונית. חדר אמבטיה, כדי שיהיה גם פונקציונלי וגם מעוצב יפה מצריך לא מעט מחשבה וידע מקדים כדי להימנע מטעויות שעשויות להפוך את השימוש בו לפחות טוב ואפילו בעייתי. במאמר זה ריכזנו את הטעויות הנפוצות ביותר, כדאי לקרוא כדי שתמנעו מהן כאשר אתם מתכננים ומעצבים את חדר האמבטיה שלכם.

חוסר פרופורציות בתכנון 

ברוב הדירות החדשות שנבנות בישראל, ממדי חדרי האמבטיה הולכים וקטנים, ולכן נדרשים התאמה, תכנון ועיצוב נכונים. לעיתים תצטרכו לוותר על פריטים מסוימים - אולי כדאי יהיה לוותר על אמבטיה ולהעדיף מקלחון כדי שתוכלו לקבל חדר נעים יותר לשהיה. גם אם אתם משפצים חדר אמבטיה קיים, חשבו היטב על כל פריט וגודלו כדי שהחדר יהיה שמיש בצורה טובה וימלא את כל הפונקציות הנדרשות. 
הפונקציות העיקריות של חדר אמבטיה הן רחצה, טיפוח ואחסון חפצים קשורים. חשוב לבחור בכלים סניטרים אשר גודלם הפיזי מתאים לגודל החדר ובפיזור ומיקום נכון. ניתן לתת תחושת גודל בעזרת עיצוב גם אם מדובר בפריטים גדולים. קודם חשבו על פונקציונליות, מי ישתמש בחדר, מהם הצרכים ותכננו בהתאם לכך. אין חובה להכניס אמבטיה רק בגלל שאומרים שצריך אחת בכל בית אם החדר קטן מדי. אפשר לבחור באמבטיה קטנה אבל מקלחון מרווח יכול לספק פתרון אפקטיבי יותר. זכרו כי לאחר התקנת כל האלמנטים, עדיין חשוב שתוכלו להסתובב בחופשיות בחדר בחדר בלי להיתקל וחלילה ליפול או להיפצע.

אחסון מועט מדי

אחד הדברים המתסכלים ביותר הוא חדר אמבטיה בו אין מספיק מקום אחסון. מה עושים עם החפצים? המגבות? התכשירים, התמרוקים וכדומה? האם נוצר צורך לאחסן במקום אחר מחוץ לחדר ולקחת עמכם למקלחת כל פעם ולהחזיר? נושא האחסון הוא חשוב ביותר בחדר אמבטיה.
להלן דוגמאות לדברים אותם מאחסנים בחדר אמבטיה:
  • מגבות
  • תמרוקים ומוצרי טיפוח
  • חומרי ניקוי
  • מכשירים שונים (גילוח, פן וכדומה)
כאשר אתם מתכננים את חדר האמבטיה, חשבו על אחסון. לעיתים אחסון יכול לבוא על חשבון העיצוב גם. לדוגמה, עיצוב בסגנון יפני, עם מעט מאוד חפצים ואלמנטים, הוא דבר מאוד יפה, אך יתכן ולא מתאים לחדר אמבטיה קטן. או שאולי רציתם מאוד ארון אמבטיה מרחף, אך הצורך באחסון נוסף יאלץ אתכם לרכוש ארון אמבטיה עומד. לעיתים גם תצטרכו לוותר על אחסון דברים כמו למשל מגבות, בחדר האמבטיה לטובת אחסון דברים אחרים, במידה ובאמת לא ניתן להכניס ארונות בצורה מספקת. 

בחירת ריצוף מתאים

ריצוף בחדר אמבטיה לפני ההיבט העיצובי, חייב להיות מתאים לשימוש בחדר רטוב. בישראל קיים תקן R10 עבור חדרי אמבטיה פרטיים, אשר מגדיר את רמת מניעת ההחלקה של אריחים. מאחר והחלקה בחדר אמבטיה יכולה להוביל לפציעה (אף קשה), התקן מבטיח כי האריחים מספקים מניעת החלקה מתאימה כדי שתוכלו להשתמש בבטחה בחדר. חשוב לכן לוודא שאתם בוחרים באריחים תקניים (התקן מופיע בדרך כלל על גבי האריזה). בעניין העיצוב, לכו כמובן לפי טעמכם האישי אך קחו בחשבון את הדברים הבאים:
צבע ריצוף כהה מקטין את החדר
אריחים גדולים יותר, מקטינים את החדר
האריחים המותקנים ברצפה ואלה בקירות לא חייבים להיות אותם אריחים. אפשר בהחלט לבחור רצפה שהיא מוקד עיצובי וחיפוי חד גוני יותר. כן כדאי אבל לתת את הדעת להתאמה במידות כדי שהפריסה של האריחים תהיה אסתטית. לדוגמה אם בחרתם בריצוף 60X60, תוכלו לבחור בחיפוי ברוחב 20 ס"מ, 30 ס"מ, 60 ס"מ וכדומה. כך כאשר יתקינו את האריחים הקווים יוכלו להיות מסונכרנים בין הרצפה לקיר.

מיקום אסלה מול הדלת 

אם בתכנון חדר האמבטיה האסלה ממוקמת מול דלת הכניסה של חדר האמבטיה, נסו לשנות זאת. לא מדובר בדבר קריטי אך כאשר הדבר הראשון שרואים עם הכניסה לחדר האמבטיה הוא האסלה, זה לא הדבר המלבב ביותר. כמובן שצריך להתייחס למרחק האסלה מנקודת הביוב, ואם אינכם יודעים היכן היא ממוקמת, כדי מאוד להתייעץ עם מעצבת פנים שתדע לקרוא את תכניות הדירה ולמקם את האסלה באופן הנכון והתקני.

שילוב צבעים ועומס אלמנטים קישוטיים 

עיצוב מוצלח דורש איזון. עיצובים עמוסים מדי יכולים להימאס במהרה וגם לצאת מהאופנה. חדר אמבטיה צריך להיות גם מקום של מרגוע, לכן צבעים נעימים שמשרים תחושה של רוגע תמיד מומלצים. צבע בחדר האמבטיה יכול גם להגיע בפריטים שונים בחדר, ארון, רהיט, וילונות, עציץ, תמונות ועוד. כל הפריטים בסוף צריכים להשתלב מבלי ליצור עומס יתר. אין זה אומר אבל שצריך לבחור בחד גוניות בכל החדר מפחד של טעות עיצובית. אפשר בהחלט להתייחס לעיצוב הכללי של חדר האמבטיה, של אלמנטים מרכזיים כמו ריצוף, קירות, כלים סניטריים, כמין "קנבס לבן" כאשר תוספות עיצוביות חכמות שונות הן אלה שיספקו את המראה הייחודי של החדר. את פרטי העיצוב קל גם לשנות אם אתם מעוניינים בכך בהמשך כדי לשנות את עיצוב החדר, אלמנטים מרכזיים מחוברים, קשה יותר לשנות.
 
ההצעות המנצחות שלנו:
שידרוג דירה ממוצעת
קרמיקה, אריחים, אסלות, חדר אמבט
הכל - בפחות מ- ₪25,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג חדר אמבט שלם
קרמיקה, אריחים, מקלחון/אמבט, ברז, ארון אמבט, אסלה
הכל - ב- ₪6,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג הקרמיקה בכל הדירה
קרמיקה ואריחים לדירה ממוצעת
יעלה בין ₪7,000-8,000
לאיכות הטובה ביותר
מעלים איכות - מורידים מחיר
התקשרו ובואו לביקור: 1800-50-40-90
או כתבו לנו ונחזור אליכם במהירות:
   


מפת אתרהצהרת נגישותייעוץ לקראת שיפוץ - בביתכם!