בחירת מקלחון - המדריך המלא

מתכננים בית חדש או שיפוץ חדר רחצה, ומתעניינים במקלחון איכותי? להלן מספר דגשים שיסייעו לכם לבחור מקלחון שיתאים בדיוק לכם.  

סוגי מקלחונים 

קיימים סוגים שונים של מקלחונים המתייחסים לצורה שלהם ודרך הכניסה אליהם:
 • מקלחון חזיתי: מדובר במקלחון שהוא ממוקם בין 3 קירות, קיר אחורי ו-2 קירות צדיים. נבחר במקלחון מסוג זה כאשר חדר האמבטיה גדול מספיק או לחדר אמבטיה צר וארוך. מקלחון חזיתי מצריך סגירה של חזית בלבד. 
 • מקלחון פניתי: זהו סוג המקלחון הנפוץ ביותר והוא ממוקם בין 2 קירות, בפינה. מקלחון מסוג זה יכול להיות בצורות שונות (מלבן, מרובע, מעוגל). הסגירה של מקלחון מסוג זה יכולה להתבצע בכמה תצורות, צד אחד או שני צדדים.
 • מקלחון פרי-סטנדינג: מקלחון זה בניגוד לקודמים אינו מחובר כלל לקיר מקירות חדר האמבטיה ועומד בפני עצמו. 
כמו כן, ניתן להזמין מקלחון מוכן או בהתאמה אישית אשר מיוצר לפי מידות מדויקות על פי דרישתכם. אם מידות סטנדרטיות של מקלחונים אנין מתאימות למיקום הקיים בחדר האמבטיה (רוחב, אורך, גובה) או שאתם רוצים מקלחון שאינו סטנדרטי, ניתן להזמין מקלחון בהתאמה אישית. קחו בחשבון את הזמן הדרוש לייצור של המקלחון בהתאמה אישית - עדיף להזמין בעוד מועד על מנת לעכב עבודת השיפוץ או הבניה של חדר האמבטיה. כמו כן, מקלחון בהתאמה אישית עשויי להיות יקר משמעותית לעומת מחיר של מקלחון במידה סטנדרטית.

סוגי מפתחים למקלחון 

לסגירת פתח המקלחון יש מספר תצורות:
 • ווילון תלוי על מוט: דרך מיושנת לסגירת פתח המקלחון. אמנם היא הדרך הזולה יותר אבל היא גם פחות עמידה (יש נטייה לווילון לפתח עובש) וגם פחות הרמטית, כלומר - מים מהמקלחון יכולים בקלות לזלוג מחוצה לו אל תוך חדר הרחצה. 
 • דלת או דלתות על ציר - דלתות כנף: דלתות אלה נפתחות על גבי ציר, פנימה לתוך המקלחון או מחוצה לו. אם קיימת מגבלה של מקום, יתכן כי דלת כנף הנפתחת מחוץ למקלחון לא תתאים, מאחר וחייבים להשאיר מקום פנוי מחוץ למקלחון על מנת לאפשר לדלת להיפתח באופן מלא וגם מקום לנוע בחופשיות בחלל החדר. 
 • דלת או דלתות הזזה: דלתות מסוג זה נעות על גבי מסילה המורכבת ברצפת המקלחון או תלויה על גבי מסגרת המקלחון. לדלתות הנעות על גבי מסילה יש נטייה לצבור לכלוך בתוך המסילה, אותו קשה יותר לנקות והוא אף יכול להתפתח לעובש.
 • ללא דלת או סגירה כלשהיא: לפעמים בוחרים לא לסגור כלל את מפתח המקלחון, הדבר אפשרי כאשר מדובר במקלחון גדול במיוחד כך שמים לא ניתזים מחוצה לו או שמבנה הנישה מאפשר בידוד משאר חלל החדר.
דלתות המקלחון וגם דפנותיו, בין אם הן הזזה או כנף, קיימות מחומרים פלסטיים או מזכוכית (אם מדובר בזכוכית, היא חייבת להיות זכוכית מחוסמת בעלת תקן). ניתן להזמין דלתות ברמות שקיפות שונות, שקופות עם פסים חלביים המסתירים את האזורים האינטימיים או בטקסטורות עדינות הנותנות אפקט מטשטש.
טיפ: את הדלתות כדאי לייבש לאחר כל שימוש על מנת למנוע היווצרות סימני מים שהם קשים יותר לניקוי.

ריצוף רצפת המקלחון או אגנית

הבחירה בין אגנית או ריצוף היא בעיקר בחירה עיצובית. 
בעזרת ריצוף ניתן להגיש אפקטים יפים ומעניינים בשילוב של אריחים, פסיפס ועוד אך נדרשת רמת דיוק גבוהה בהנחת האריחים כדי שהמראה יהיה יפה וגם כדי שרצפת המקלחון תנקז את המים בצורה נכונה (יצירת שיפועי ניקוז). באופן כללי, רצפה עם אריחים דורשת תחזוקה מעט יותר גבוהה מאחר וכל חיבור בין אריח לאריח עשוי להוות קרקע ללכידת לכלוך וצמיחת עובש. ריצוף מצד שני מאפשר התאמה לכל מידה וגודל של מקלחון.
אגנית מקלחון היא דרך יעילה ליצירת רצפת המקלחון. אגניות מיוצרות במידות סטנדרטיות ומחומרים שונים כגון חרס או חומר אקרילי ובצורות שונות. חשוב לבחור באגנית איכותית שלא תישרט בקלות, שלא תיסדק או חלילה תישבר ושלא תספוג לכלוך (ספיגת לכלוך מתרחשת כאשר האגנית עשויה מחומרים אקריליים באיכות ירודה). 

בטיחות המקלחון והתקן הישראלי

כאשר מדברים על תקן למקלחון, מתכוונים לתקן עבור חלקי הזכוכית (דלתות ודפנות). 
התקן מחייב שכל מקלחון זכוכית יהיה מורכב אך ורק מזכוכית בטיחותית - זכוכית מחוסמת או זכוכית רבודה. 
הסיבה לכך היא שדלת או דופן של מקלחון הוא מקום עם פוטנציאל התנגשות גבוה כך שזכוכית רגילה לא רק תשבר בקלות אלא שתהווה סכנת פציעה משמעותית משברי הזכוכית החדים. לכן חשוב לוודא כי מקלחון הזכוכית שאתם בוחרים הוא בעל תקן לזכוכית עבור שימוש במקלחון. העובי המומלץ של הזכוכית (מחוסמת או רבודה) הוא של 8-10 מ"מ. בעניין עובי הזכוכית, קחו בחשבון שככל שהזכוכית עבה יותר, הדלת גם תהיה כבדה יותר.

איך להימנע מטעויות בבחירת המקלחון

על מנת להימנע מבחירת מקלחון מוטעת, וודאו כי:
 • הביאו אתכם תכנית אדריכלית: בחנויות טובות יוכלו בהסתכלות על התכנית ולייעץ לכם על הסוגים המתאימים על פי גודל החדר והמיקום המיועד למקלחון.
 • אם בחרתם במקלחון פינתי עם דלתות כנף, וודאו כי יש מספיק מקום בחדר לפתיחת דלתות הכנף.
 • וודאו כי הזכוכיות של המקלחון נושאות תקן כנדרש
 • וודאו כי אתם מקבלים אחראיות יצרן למוצר, ובדקו את תקופת האחריות ומה היא כוללת
 • העדיפו מותגים טובים ומוכחים על פני מותגים עלומי שם
 • וודאו כי קיימות הכנות וניקוז מים מתאימים לסוג המקלחון
 • וודאו כי גובה התקרה בחדר האמבטיה מתאים למקלחון וגובה המקלחון מתאים לכם - מקלחונים סטנדרטיים מיוצרים בגובה -185-180 ס"מ, וכיום ניתן גם למצוא מקלחונים בגובה 190 ס"מ ואפילו 230 ס"מ. 
 • חשבו אם אתם מעוניינים בזכוכית שקופה לחלוטין, שקופה חלקית או חלבית.
 • התייחסו לרצפת חדר האמבטיה - אם למשל בחרתם בריצוף עץ בחדר האמבטיה, מומלץ יהיה לבחור באגנית ולא בריצוף רצפת המקלחון.
 • חשבו על מיקום הפרזולים ועל הברזים במקלחון על מנת שלא יפריעו לפתיחת הדלתות
 • אם אתם מזמינים מקלחון בהתאמה אישית, קחו בחשבון את הזמן הדרוש לאספקת המוצר המיוצר במיוחד עבורכם.
 • בדקו מחירים - ישנם לא מעט מבצעים זמניים וקבועים ששווה לבדוק אותם - אולי מקלחון דומה מוצע במבצע.
 • וודאו כי המקלחון נמצא במלאי או שאספקתו תואמת את לוח זמני עבודות הבניה או השיפוץ של חדר הרחצה על מנת לא ליצור עיכוב.
 
ההצעות המנצחות שלנו:
שידרוג דירה ממוצעת
ריצוף, קרמיקה, אסלות, חדר אמבט
הכל - בפחות מ- ₪25,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג חדר אמבט שלם
ריצוף, מקלחון, אמבט, ברזים, כיור, אסלה
הכל - ב- ₪6,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג כל הריצוף בדירה
ריצוף קרמיקה לדירה ממוצעת
יעלה בין ₪7,000-8,000
לאיכות הטובה ביותר
מעלים איכות - מורידים מחיר
התקשרו ובואו לביקור: 1800-50-40-90
או כתבו לנו ונחזור אליכם במהירות:
   


מפת אתרהצהרת נגישותייעוץ לקראת שיפוץ - בביתכם!