מידות מקלחונים

אם אתם עומדים בפני שיפוץ בחדר האמבטיה או בונים בית חדש ומתלבטים לגבי שילוב מקלחונים בחדרי הרחצה, כדאי להכיר את נושא המקלחונים גם מבחינה טכנית ותכנונית. במאמר זה נדבר על מידות הקשורות למקלחונים – גודל, גובה, פתיחה, וכן ניתן רעיונות לתכנון.

גודל מקלחון – מה התקן ומה מומלץ

תקני בניה רבים נקבעו ונכתבו לפני עשרות שנים ועל כן חלקם יכולים להיראות לנו לא נכונים ולא מתאימים, אך עלינו לזכור שמדובר במידות שהן מינימום. לדוגמה, כאשר מדובר במידות מקלחונים, מידת המינימום הנדרשת להתקנת מקלחון, היא גודל של 70X70 ס"מ. זהו מקלחון בהחלט קטן, אך כזה שניתן להתקלח בו. ישנה מידה נוספת המיועדת למקלחונים מונגשים לנכים, וכאן מדובר על גודל משמעותי יותר שעומד על 120X120.
בפועל, כאשר מתכננים מקלחון (ועל כך נסביר בפירוט מיד), אין גודל מסוים מומלץ והדבר תלוי במספר גורמים. כמובן שחובה להתייחס למידת המינימום, אבל ישנם קריטריונים נוספים אליהם צריך להתייחס. בעיקרון, מבחינת מידות סטנדרט במקלחונים מוכנים, לא נמצא מקלחון שיהיה קטן יותר מגודל 80X80. מקלחון של 90X90 נחשב כבר למקלחון מרווח ונוח מאוד.
גובה לוחות זכוכית למקלחון סטנדרטי הוא 210 ס"מ. אם המקלחון נסגר עם דלתות מכל סוג, חשוב מאוד שגובה המקלחון לא יגיע עד לתקרה על מנת לא ליצור מצב שהוא סגור לגמרי בעת המקלחת. הדבר עלול ליצור תחושת מחנק בגלל האדים וגם להזיק לתקרה מבחינת הרטיבות. האדים צריכים להתפזר בחדר הרחצה. כמו כן, ישנם גבהים נוספים שניתן לבצע, בהתאם לרצון הלקוח וגם לפרופורציות של המקלחון. אם לדוגמה מדובר במקלחון גדול מאוד הנמצא בחדר רחצה גדול עם תקרה גבוהה יותר מהרגיל, אפשר יהיה בהחלט להתקין לוחות זכוכית גבוהים יותר על מנת שיהיה איזון.

תכנון מקלחון בחדר רחצה

כפי שצוין מעלה, ישנם מספר גורמים אליהם יש להתייחס כאשר מתכננים מקלחון בחדר רחצה:
  • גודל החדר – גודל המקלחון צריך להיות פרופורציונלי לגודל חדר הרחצה, כלומר לא נוכל להבנות מקלחון גדול ומרווח בחדר רחצה קטן וצפוף. מכיוון שישנן פונקציות נוספות בחדר זה כגון אסלה וכיור, שגם להם יש תקני גודל מינימום נדרשים וכן גודל מעברים וריווח סביבם, צריך לתת את הדעת על כל החדר. 
  • מבנה החדר – בדרך כלל נתכנן למקם את המקלחון באחת הפינות בחדר הרחצה, או לבנות עבורו נישה עם 3 קירות. כמו כן, לא מן הנמנע לתכנן גם מקלחון שיש לו קיר אחד בנוי ושלושה קירות זכוכית לדוגמה. הדבר תלוי במבנה החדר וביכולת לשמור על מעברים נוחים בין הפונקציות וכדומה. 
  • קביעת גודל המקלחון – כפי שצוין, חובה קודם כל לשמור על המינימום הנדרש – 70X70 ס"מ. לאחר מכן צריך לחשוב על הפונקציונליות של המקלחון עצמו כיוון שישנם דברים הדורשים מקום נוסף ואינם יכולים לבוא על חשבון המינימום. לדוגמה – האם נרצה מקלחון זוגי בחדר ההורים, האם נרצה להוסיף ספסל ישיבה (בנוי או נפרד) בתוך חלל המקלחון, האם נרצה נישה כמדף לצרכי המקלחת (כגון סבון שמפו וכדומה), האם נרצה מקלחון עיסוי.
שלושת הקריטריונים הללו יסייעו לנו לקבוע את גודל המקלחון, והנה מספר דוגמאות:
מקלחון זוגי – מקלחון המתאים לרחצה של שני אנשים יחדיו, והוא דורש בעצם מינימום מקום כמו שני מקלחונים על מנת שיהיה נוח לבצע את כל הפעולות כאשר מתקלחים בו שני אנשים. כמו כן, צריך לקחת בחשבון שכאשר שני אנשים נמצאים יחד, צריך לאפשר מקום ליותר תזוזה. גודל סביר למקלחון זוגי הוא 90X160 ס"מ.
אם חדר הרחצה גדול ומרווח מאוד, אפשר לתכנן מקלחון גם מרווח וגם שיעמוד באמצע קיר עם שלושה קירות זכוכית, או שהמקלחון יהיה בתוך נישה של שלושה קירות ללא דלת (מקלחון חזית). במקרה של מקלחון ללא דלת, יש לוודא שהמים הניתזים לא מגיעים לשאר רצפת חדר הרחצה והדבר ניתן לביצוע כשראש המקלחת נמצא עמוק בנישה והשיפועים נכונים ומתוכננים היטב כך שלא מתאפשרת זליגת מים. גודל של מקלחון כזה הוא גדול מאוד בדרך כלל.
אם חדר הרחצה קטן יחסית ואנו עדיין רוצים לשמור על מראה פתוח שייתן תחושה שהחדר אינו צפוף, נבחר במקלחון עם זכוכית שקופה לגמרי (ללא צריבות, דוגמאות או טקסטורות) כך שניתן לראות את גבולות החדר כל הזמן ללא הפרעות.
מבחינת פתח המקלחון - ישנן אפשרויות וטכניקות רבות כגון דלת הזזה, וילון, ללא דלת (ואז נדרש מקלחון גדול מאוד המתוכנן היטב כפי שהוזכר מעלה), דלת רגילה או כפולה ועוד. אם הדלת נפתחת פנימה וגם החוצה, צריך לשים לב שיש לה מקום לכך.
מומלץ להתייעץ עם מעצב פנים שיש לו ניסיון עם חדרי רחצה, על מנת שתוכלו להפיק את המיטב וליהנות ממקלחון שיהיה נכון עבורכם בהתאם לנתונים הקיימים. מעצב פנים לרוב יוכל למצוא פתרונות יצירתיים על מנת למקסם את חדר הרחצה מבחינה פונקציונלית שתהיה גם אסתטית ונכונה.
 
ההצעות המנצחות שלנו:
שידרוג דירה ממוצעת
ריצוף, קרמיקה, אסלות, חדר אמבט
הכל - בפחות מ- ₪25,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג חדר אמבט שלם
ריצוף, מקלחון, אמבט, ברזים, כיור, אסלה
הכל - ב- ₪6,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג כל הריצוף בדירה
ריצוף קרמיקה לדירה ממוצעת
יעלה בין ₪7,000-8,000
לאיכות הטובה ביותר
מעלים איכות - מורידים מחיר
התקשרו ובואו לביקור: 1800-50-40-90
או כתבו לנו ונחזור אליכם במהירות:
   


מפת אתרהצהרת נגישותייעוץ לקראת שיפוץ - בביתכם!