טיפים לבחירת ריצוף לדירה

בחירת ריצוף לדירה יכולה להיות מאוד כיפית אך יכולה גם להיות מבלבלת ביותר. קיים היצע רב ומקורות השראה רבים בין אתרי אינטרנט, מגזינים, חנויות, אולמות תצוגה וכדומה, כך שלעיתים קשה לדעת במה לבחור, שלא לדבר על נושא גדלים של אריחי ריצוף, עיצובים מומלצים, עוביים ואיכויות שונות, מה מתאים לאיפה וכן הלאה. מאמר זה יעשה לכם קצת סדר כדי שתוכלו לבחור נכון בריצוף לדירה שלכם.
 

איפה ניתן לקבל השראה לדוגמאות ריצוף לדירה?

כאמור כיום ניתן לקבל השראה ממקומות רבים ומגוונים, אולי מדירה של חברים או מכרים שם ראיתם ריצוף שמצא חן בעיניכם, אולי בקטלוג או עיתון עיצוב המראה תמונות מרהיבות של ריצופים שונים, אתרי אינטרנט שונים בתחום העיצוב או הריצוף וכמובן באולמות תצוגה של חברות שונות. אם תמונה שווה אלף מילים, במקרה של ריצוף אין תחליף למפגש עם הדבר האמיתי, לגעת ולראות בעין את האריחים השונים. תמונה יכולה להיות פחות תואמת למציאות מסיבות שונות (עריכה, תאורה, וכדומה) ולא תמיד מאפשרת להבין באמת את היופי של כל ריצוף וריצוף. את האריחים צריך לראות במציאות, לחוש אותם, ואפילו לדרוך עליהם בלי נעליים, כדי להבין דרך כל החושים שלנו על מה מדובר. לכן, אין תחליף לביקור באולם תצוגה, כזה שמציע מגוון רחב ככל הניתן על מנת לקבל השראה אמיתית לגבי ריצוף הדירה. לביקור באולם תצוגה של יבואן גדול יש גם יתרונות נוספים: תוכלו לקבל הכוונה, ייעוץ, טיפים שיעזרו לכם להתמקד באופציות הנכונות הן עיצובית, תפקודית וגם תקציבית. 

בחירת גודל אריחים לריצוף הדירה

בעולם הריצוף קיים כלל בסיסי פשוט, ככל שהחלל קטן יותר, כך מומלץ על גודל אריח קטן יותר ולהיפך. אריח בגודל קטן בחלל קטן יספק תחושה של מרחב גדול יותר. אין זה בהכרח אומר שכדאי לבחור בגודל של פסיפס בדירה קטנה אך כדאי לשקול את בחירת גודל האריחים בהתאם למרחב שם יונח הריצוף. בחירה באריחים גדולים בחדר קטן ממדים יקטינו את תחושת הגודל עוד יותר, ולרוב אנו לא מעוניינים, בכך אלא נרצה להרגיש שהמרחב גדול ככל הניתן. זאת אחת הסיבות למשל שבחדרי אמבטיה בדרך כלל בוחרים באריחים בגדלים קטנים כגון 10X10. מצד שני, ככל שהריצוף קטן יותר כך ירבו החיבורים בין האריחים, הפוגות, שעלולות להיות קשות יותר לניקוי (צבירת נוזלים ולכלוך), ואף במקרים מסוימים יכולים להוות קרקע פוריה לגידול עובש בחדרים הרטובים. גודל האריחים לא חייב להיות שווה בכל הדירה, כן ניתן לבחור בגדלים שונים עבור אזורים שונים וכן לשחק עם אופן הנחת האריחים, בצורה ישרה, באלכסון ועוד, ואף ליצור מסגרות מעוצבות. כמובן שלא חייבים גם להיצמד לכלל בנושא גודל האריחים, אפשר גם לחרוג מטעמי עיצוב. לדוגמה בחירה באריחים מדוקקים מאוד גדולים מקנים מראה מיוחד ועשיר כמעט ללא חיבורים.

בחירת עובי אריחים לריצוף הדירה

עובי האריחים תלוי בעיקר באופן הנחתם. כלומר, עבור ריצוף רגיל שלא מודבק על קיים, לרוב עובי האריחים יהיה כ 10 מ"מ. עבור אריחים להדבקה העובי יכול לנוע בין 3 ל-6 מ"מ. אריחים מדוקקים לדוגמה מתאימים ביותר להדבקה על ריצוף קיים (בתנאי שהקיים במצב יציב ומפולס) מאחר והם לא יוסיפו גובה רב מדי על פני הקיים. 
עובי האריח יכול גם להשפיע על חוזקו, כלומר ככל שהאריח דק יותר, סביר כי יהיה שביר יותר אך אין זה תמיד המצב, חשוב לבדוק גם את האיכות ומאילו חומרים מה עשוי האריח. קרמיקה דקה בהחלט תהיה שבירה יותר, אך אם האריח הוא גרניט פורצלן, הוא יכול להיות חזק יותר מקרמיקה בעובי רגיל. יחד עם זאת חשוב להבין כי הנחת אריחי ריצוף דקים, מצריך ידע ומיומנות מיוחדת שלא קיימת אצל כל רצף. 

בחירת צבע וגימור אריחים לריצוף הדירה

כאן נכנס יותר עניין של טעם ועיצוב. קיימים אריחים כמעט בכל צבע או גוון ועם גימור משתנה ממט למבריק, עם הדפסים ציוריים או בלי. פעם הבחירה הייתה יותר לכיוון של לבן, המשרה תחושת ניקיון ומכניס הרבה אור לחלל אך כיום - הכל מותר, רק חשוב לנסות להישאר בתחום הטעם הטוב במיוחד אם כוונתכם למכור את הנכס בעתיד הקרוב, או להשכירו. ניתן לשלב בין צבעים שונים באותו החלל אם הדבר תורם לתמונה העיצובית הרצויה. כיום ניתן גם לבחור באריחים דמויי אבן, דמויי בטון, דמוי פרקט ועוד כך שניתן להפיק את העיצוב הרצוי בצורה מדוייקת מבלי שיהיה צורך בהכרח להשקיע באבן אמיתית יקרה וקשה לטיפול ותחזוקה או פרקט מעץ. לדוגמה אם אתם מעוניינים בעיצוב תעשייתי, בחירה באריחי ריצוף דמוי בטון יכולה להשלים את עיצוב הדירה בצורה מושלמת.

בחירת ריצוף בהתאם למיקום בדירה

למיקום אריחי הריצוף בדירה יש גם חשיבות לא קטנה בעת בחירת האריחים. בכל החדרים הרטובים, חייבים לבחור באריחים המתאימים לשימוש בחדרי אמבטיה, כאלה שהם בעלי מקדם החלקה נמוך ותוכננו לעמוד בתנאים המיוחדים של לחות גבוהה והפרשי טמפרטורה גבוהים כך שהם יוכלו להמשיך לשרת אתכם שנים רבות ללא שברים, סדקים או קילופים. במרפסת הדירה, גם שם האריחים צריכים להיות מתאימים לשימוש חיצוני. תשמחו לדעת שלא צריך לנחש אם הקרמיקה מתאימה לשימוש חיצוני או לחדרים הרטובים. מכון התקנים הישראלי דאג לספק דירוג ברור (וחובה) לאריחים לריצוף. התנגדות להחלקה מדורגת בין R9 לבין R13 (כאשר ככל שהמספר גדול כך ההתנגדות להחלקה גבוהה יותר). עבור חדרים רטובים, המינימום המומלץ הוא R10 ואפשר כמובן לבחור ברמה גבוהה יותר בהתאם לצורך. למשל בחדר אמבטיה של ילדים מומלץ לבחור ברמה מעל 10. 

בחירת איכות ריצוף לדירה

דבר נוסף ולא פחות חשוב בבחירת הריצוף לדירה הוא איכות הריצוף. כאן אין מקום טעויות, תמיד תבחרו ברמה הגבוהה ביותר - סוג א'. איכויות נמוכות מזה יכולות להפוך את החיסכון הקטן ברכישה להוצאה גבוהה בהרבה. בעת הנחת האריחים, ככל שיהיו יותר אריחים פגומים, כך ייקח יותר זמן לרצף במיון והנחת הריצוף, דבר שאתם תשלמו עליו ולא מעט. כמו כן, פגמים נסתרים יכולים להופיע אחרי סיום עבודת הריצוף, ימים, שבועות או חודשים אפילו בדמות של סדקים, שברים וכדומה, שיאלצו אתכם להחליף ולתקן אריחים (בתקווה ששמרתם כמה אריחים למקרים כאלה), דבר, שוב, שיעלה לכם לא מעט כסף שלא לדבר על עוגמת הנפש. אז עשו לעצמכם טובה, אל תנסו לחסוך כמה שקלים על חשבון איכות הריצוף, זה פשוט לא משתלם.
 
ההצעות המנצחות שלנו:
שידרוג דירה ממוצעת
ריצוף, קרמיקה, אסלות, חדר אמבט
הכל - בפחות מ- ₪25,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג חדר אמבט שלם
ריצוף, מקלחון, אמבט, ברזים, כיור, אסלה
הכל - ב- ₪6,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג כל הריצוף בדירה
ריצוף קרמיקה לדירה ממוצעת
יעלה בין ₪7,000-8,000
לאיכות הטובה ביותר
מעלים איכות - מורידים מחיר
התקשרו ובואו לביקור: 1800-50-40-90
או כתבו לנו ונחזור אליכם במהירות:
   


מפת אתרהצהרת נגישותייעוץ לקראת שיפוץ - בביתכם!