הכנות לפני שיפוץ

שיפוץ הוא תהליך מורכב שדורש לא מעט תכנון והכנות על מנת לצלוח את ביצועו בהצלחה. קיימות סיבות רבות לביצוע שיפוץ, החל מרצון לשדרוג ועד להוספת ערך לנכס, אך תמיד הוא כולל סדר פעולות והחלטות רבות שכל אחת מכרעת בפני עצמה. אין זה אומר שצריך לחשוש, עם קצת ידע מקדים, בחירות נכונות ובדיקות תוך כדי השיפוץ, אפשר להצליח. בכל מקרה צריך שיהיה לכם הוא זמן והרבה סבלנות, וכמובן גם תקציב קיים לביצוע השיפוץ. המשיכו לקרוא ונגלה לכם כמה מהדברים שצריך להתכונן אליהם לקראת שיפוץ.

החלטה על תקציב והיקף השיפוץ

ללא תקציב וכסף זמין לתשלום בעלי המקצוע וחומרים, לא יכול להתקיים שיפוץ. עלות השיפוץ כמובן תלויה ישירות בהיקפו, כלומר שיפוץ בית שלם יעלה יותר מזה של שיפוץ חדר בעיקרון. קיימים מחשבונים שונים ברשת שמאפשרים לחשב את תקציב השיפוץ, רק כדי לתת לכם אומדן מסויים, אך התקציב הסופי יהיה תלוי בעלות בעלי המקצוע, עלות החומרים והגימורים השונים וכמובן עלות אישורים שונים במידה והשיפוץ כולל גם הרחבה, שינוי חזיתות וכדומה. את התקציב יש לקבוע מראש על מנת לבדוק היתכנות. אולי אתם רוצים לבצע שיפוץ כזה או אחר ומגלים כי העלות תהיה גבוהה או כבדה מדי ממה שאתם יכולים להרשות לעצמכם. חשוב להבין זאת מוקדם ככל האפשר כך שניתן יהיה להתאים את היקף העבודה בהתאם או לבחור בחומרים פחות יקרים כדי להישאר במסגרת תקציב. בעלי מקצוע שונים כגון אדריכל, מעצב פנים או קבלן יכולים גם לסייע לכם בהבנה לגבי התקציב הדרוש לביצוע שיפוץ. חשוב לדעת כי בתקציב השיפוץ נכללים אלמנטים רבים שחייבים לתמחר בצורה נכונה וריאלית. יכולתכם לעמוד בתקציב במהלך השיפוץ היא מכרעת (אלא אם יש לכם כספים עודפים רבים). דוגמא לאלמנטים שצריך לתמחר: עלויות אישורים ומיסים (אם חלים), חומרי בניה, ריצוף, צבע, חיפוי קיר, כלים סניטרים, מטבח, ארונות, תשתית חשמל ומים, תאורה, ברזים, אביזרים ופרזולים, דלתות, חלונות, שכר עבודה של בעלי המקצוע השונים, אדריכל, מעצב פנים, קבלן ועוד. אם אתם צריכים למצוא פתרון דיור חלופי בזמן השיפוץ, אז יש לקחת בחשבון את העלויות הכרוכות בכך, שכר דירה, הובלות ועוד. אם אתם לא מפחדים ממספרים, כדאי להכין רשימה מסודרת של כל הרכיבים בטבלה כך שיהיה קל לקבל אומדן סופי ורשום של כל הפריטים והמחירים. אדריכלים, מעצבי פנים וקבלנים יוכלו גם לבצע זאת עבורכם, להכין כתב כמויות, אך רק לאחר שתשכרו את שירותיהם. כמו כן תוכלו לפנות אליהם ולקבל אומדן כללי לעלות שיפוץ לפני שאתם מחליטים לשכור את שירותיהם, ולקבל הצעת מחיר מפורטת. חשוב להבין אבל שהמספרים לא תמיד נכונים. יכולות להתקיים סטיות בהתאם להחלטה שלכם גם בהמשך. לדוגמא אם תחליטו לבחור במטבח מעוצב שלא היה בחשבון בזמן ההחלטה על התקציב, כמובן שתהיה לכך השפעה של עלייה בתקציב השיפוץ. בכל מקרה, גם אם אתם נעולים על המפרט, בטוחים שלא תשנו פרט מהמפרט, עדיין צריך להתכונן לאפשרות של חריגה מהתקציב מסיבות שלא תמיד תלויות בכם. זמן עבודה יכול להיות ארוך מהמתוכנן למשל. לכן חשוב לתכנן ולהיות מוכנים כספית לחריגה תקציבית של 10%-20% מעל התקציב שנקבע. אין זה אומר שבהכרח תהיה חריגה אבל אתם צריכים להיות מוכנים לעמוד בהוצאה אם היא תקרה. 

פניה לאדריכל לפני שיפוץ

על פניו כל אדריכל טוב יוכל לבצע את עבודתו נאמנה, אך חשוב להבין שלאדריכלים ולמעצבים יש גם סגנונות מועדפים, וגם קבלנים ובעלי מקצוע עמם הם רגילים לעבוד. מאחר וכחלק משיפוץ יש גם מרכיב עיצובי לא קטן, חשוב לבחור בבעל מקצוע שמתאים לצרכים שלכם. כלומר, לרוב בוחרים מעצב או אדריכל בהתאם לסגנון המבוקש. תוכלו להתרשם מעבודות שלהם באתר האינטרנט שלהם או לבקש מהם לקבל דוגמאות ולבקר במקומות שהם תכננו. חשוב גם שתהיה "שפה" זורמת ביניכם, אין צורך שתהיו חברים, אבל כן שתוכלו להבין אחד את השני היטב, וכמובן שיקשיבו לכם. אדריכל או מעצב יכולים כמובן להציע פתרונות וסגנונות שונים ממה שביקשתם, אולי כי זה יותר באזור הנוחות שלהם או שהם חושבים שזה יותר מתאים למוניטין שלהם, אבל בסופו של דבר, אתם צריכים להחליט, אתם צריכים להרגיש בבית והאדריכל או המעצב צריכים לעזור לכם להפוך את החלום שלכם למציאות. חלקם יוכלו להציע לכם הדמיות ממוחשבות שונות שיסייעו לכם להבין שלפעמים מה שנראה על הנייר לא באמת פרקטי או ריאלי. התהליך מול אדריכל הוא תהליך לא קצר, כרוך בלא מעט מפגשים, הכנת סקיצות שונות עד שתגיעו לתכנון הנכון עבורכם. כחלק מהתהליך גם תתוודעו לחומרים שונים, אופציות שונות לבחירה שכולם יהפכו חלק מהתכנית.
יתכן כי האדריכל יציע פתרונות מאוד יפים וגרנדיוזיים יותר ממה שחשבתם, כל עוד הם נשארים במסגרת התקציב שלכם, הכל בסדר, אבל אם לא, חשוב לכם להבין זאת מהר ככל הניתן ולתקן בהתאם. כאשר התוכניות של האדריכל יהיו סופיות, כלומר שתתנו להם הסכמה, במידת הצורך האדריכל יגיש את התוכניות לרשויות הרלוונטיות לקבל ההיתרים הנדרשים (אם מדובר בשיפוץ פנימי בלבד, לרוב לא יהיה צורך בקבלת היתרים). בשלב זה יהיה כבר בידכם מידע מדויק, כתב כמויות ותקציב ברור אך זכרו עדיין לשמור על מרווח ביטחון תקציבי לכל הפתעה שלא תבוא. התשלומים עבור השיפוץ ובעלי מקצוע, חומרים ועוד בדרך כלל לא מתבצעים במלואם מראש אלא לפי שלבים בהתאם להתקדמות השיפוץ, לכן חשוב לוודא שהכספים הנדרשים יהיו זמינים לכל שלב ושלב על מנת למנוע עיכובים מיותרים.

בחירת קבלן לפני שיפוץ

כאמור, לרוב האדריכל יציע לכם מספר קבלנים עמם הוא רגיל לעבוד ועליהם הוא סומך. אלא אם יש לכם סיבה עקרונית לבחירת קבלן אחר שלא בהמלצת האדריכל, לרוב יהיה עדיף כל לבחור מבין האנשים שהוא מכיר מאחר וזה מבטיח שתהליך השיפוץ יהיה קל יותר, מהיר יותר ועם פחות תקלות. כמובן שבעיקרון כל אדריכל צריך להיות מסוגל לעבוד עם כל קבלן, אך במידה ויהיה חוסר התאמה ביניהם, או שלא יסתדרו אחד עם השני, יכולות להיות לכך השלכות שליליות. חשוב לבדוק את מוניטין הקבלן, את העבודות שהוא ביצע בעבר, וכן את יכולתו להתמודד עם מורכבויות שונות שהשיפוץ שלכם יכול להכיל שלא בהכרח מנסיונו לבצע. קבלן שיפוצים בדרך כלל ימליץ לכם על בעלי המקצוע עמם הוא רגיל לעבוד, בעלי מקצוע שהם יכולים להיות עובדים בחברה שלו או בעלי מקצוע עצמאיים עמם הוא רגיל לעבוד ועליהם הוא סומך. חשוב לכן לבדוק גם את התאמת בעלי המקצוע השונים ואת הניסיון שלהם בביצוע השיפוץ שלכם. לדוגמא אם בחרתם אריחי קרמיקה מדוקקים לחיפוי קיר או ריצוף, הדבר דורש ידע וניסיון מיוחדים שאין לכל רצף. ישנם גם בעלי מקצוע שונים שתצטררכו לבחור אותם לבד, לדוגמא, מטבח (אפשר לרכוש מחברה או מנגר מטבחים). כתב הכמיות אותו האדריכל הכין יעזור לכם לקבלת הצעות מחיר מקבלנים שונים (מומלץ לקבל לפחות הצעות משלושה קבלנים שונים). בדקו את ההצעות בקפידה, וודאו שלא החסירו מהן פרטים חשובים ושהן תואמות את כתב הכמויות והתכניות. הבחירה הסופית של הקבלן תלויה בכם, עם מי אתם חשים יותר בטוחים, אבל גם כמובן במחירים. אם אחת מההצעות זולה משמעותית, הדבר לא צריך לשמח אתכם אלא להעלות חשד לגבי הקבלן והמקצועיות שלו ושל בעלי המקצוע שלו. 

רכישת קרמיקה וכלים סניטריים עבור השיפוץ

בשיפוץ ישנם פריטים רבים לרכישה, לשם ההמחשה נתרכז כאן בקרמיקה וכלים סניטריים לשיפוץ. כהערת ביניים, אדריכלים וקבלנים לרוב יציעו לכם לרכוש קרמיקה וכלים סניטריים במקומות עמם יש להם הסדר ויתכן כי יוכלו להשיג מחירים טובים עבורכם (הנחת קבלן או הנחת אדריכל שהם יכולים להעמיד לטובתכם). אין זה אומר שאתם חייבים דווקא ללכת לפי ההמלצה שלהם. יתכן כי דווקא, אם תחפשו בעצמכם קצת, תוכלו למצוא מחירים טובים אף יותר. כל עוד מדובר באיכות זהה, אין בכך פסול לחסוך ולא לשלם יותר ממה שצריך. חשוב אבל לוודא, גם אם אתם קונים במקום מומלץ על ידם או לא, שכל הקרמיקה והכלים הסניטריים יהיו לא פחות מסוג א'. כלומר האיכות הטובה ביותר שיש. קרמיקה וכלים סניטריים הם מרכיבים מקובעים שלא מחליפים בקלות. טעות באיכות בסופו של דבר עשויה לעלות לכם יותר בהמשך. מומלץ להחליט ולרכוש את כל הקרמיקה והכלים הסניטריים עוד לפני תחילת השיפוץ על מנת להבטיח שיהיו זמינים בעת הנכונה במהלך השיפוץ. חושב לוודא איפה שאתם קונים שניתן להזמין מראש ולקבל את הסחורה ביום שאתם תבקשו, גם אם זה עוד כמה חודשים. כדאי לבצע את הרכישה במקום שמציע מגוון רחב של קרמיקה וכלים סניטריים, מקום בעל מוניטין ובעדיפות אצל יבואן, שם תוכלו לקבל מחיר ללא פערי תיווך. וודאו שהקולקציות המוצעות הן עדכניות, רק איכות סוג א', ושניתן גם להחזיר עודפים של קרמיקה שלא שומשה עם סיום השיפוץ ולקבל החזר כספי (תמיד מזמינים כמות עודפת של קרמיקה כדי להבטיח שלא יהיו חוסרים במהלך השיפוץ).
 
ההצעות המנצחות שלנו:
שידרוג דירה ממוצעת
ריצוף, קרמיקה, אסלות, חדר אמבט
הכל - בפחות מ- ₪25,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג חדר אמבט שלם
ריצוף, מקלחון, אמבט, ברזים, כיור, אסלה
הכל - ב- ₪6,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג כל הריצוף בדירה
ריצוף קרמיקה לדירה ממוצעת
יעלה בין ₪7,000-8,000
לאיכות הטובה ביותר
מעלים איכות - מורידים מחיר
התקשרו ובואו לביקור: 1800-50-40-90
או כתבו לנו ונחזור אליכם במהירות:
   


מפת אתרהצהרת נגישותייעוץ לקראת שיפוץ - בביתכם!