איך לעבור את שיפוץ הבית בשלום?

בכל שנה אלפי דירות ובתים בישראל עוברים תהליך של שיפוץ מסיבות שונות - שדרוג נכס קיים או נכס חדש שנרכש, שדרוג למטרת השבחה ומכירת הנכס, שיפוץ מלא, שיפוץ חלקי, הוספת חדר, סגירת מרפסת, שיפוץ חדר רחצה, הוספת ממ"ד ועוד.
ההחלטה להתחיל בתהליך שיפוץ, לרוב אינה קלה, מאחר והיא מערבת כספים רבים ותהליך לא פשוט ולכן הרבה חוששים. אבל אין צורך לחשוש, כן יש צורך לתכנן ולהתכונן נכונה לקראת השיפוץ. נכון שכמעט בכל שיפוץ יהיו הפתעות כאלה ואחרות ולא משנה כמה תכננתם נכון, אבל כן ניתן לצמצם בצורה משמעותית את היקף התקלות האפשריות ואת החריגה מהתקציב שכמעט ולא ניתן להתחמק ממנה. מעוניינים לדעת איך? המשיכו לקרוא.

קביעת תקציב השיפוץ

כל שיפוץ דורש תקציב, ולכן חשוב לפני הכל לבדוק את היתכנות השיפוץ מבחינה כלכלית, לחשב את העלויות ולבדוק אם הן תואמות את התקציב שלכם. 
בשיפוץ נכנסים מרכיבים רבים: חומרים, שכר עבודה של בעלי מקצוע (קבלן, אדריכל או המעצב, וכדומה), עלויות קבלת אישורים אם מדובר בהרחבה של הנכס, מסים במידה ויש, שכר דירה אם אתם לא יכולים להיות בנכס בזמן השיפוץ, קרמיקה, כלים סניטרים, מטבח, ברזים, חומרי גמר (לרוב כלולים בעלויות הקבלן, אך אם יש דברים מיוחדים שתרצו יהיו לכך עלויות נוספות), דלתות וחלונות ועוד ועוד. הרשימה מהר מאוד יכולה להיות ארוכה ולא כל אחד מסוגל להתמודד עם הכנת מפרט שיפוץ שגם מצריך הבנה מעמיקה של כל המרכיבים הדרושים. לכן, הרוב פונים, ובצדק גמור, לבעלי מקצוע כגון אדריכלים או מעצבי פנים על מנת גם לחשב עבורם את כל העלויות הדרושות וגם לסייע בתכנון נכון של הבית ועיצובו על פי טעמם. חשוב להבין כי גם האדריכל או מעצב הפנים הטובים והמנוסים ביותר לא יכולים להבטיח עלויות מדויקות. אם התקציב של השיפוץ חושב למשל לעלות של 100,000 ש"ח תמיד יש לקחת ולחשב מרווח ביטחון של 10-20% מעל התקציב המשוער, כך שאתם צריכים למעשה להיות מוכנים לעלות סופית של כ-120,000 ש"ח. אם לבסוף עלה לכם פחות אז הכל לטובה, אך אם הגעתם לסכום זה, לפחות הייתם מוכנים כספית לכך. 
רובינו נוטים לרצות את הטוב ביותר בכל, ולכן היו מוכנים שהתקציב הראשוני יהיה מעבר למה שציפיתם. ממנו אפשר תמיד לרדת, כל עוד אתם מוכנים לפשרות מסוימות על מנת להגיע לתקציב המיוחל. מומלץ להתחיל את התהליך עם תקציב מוגדר, ולבקש מהאדריכל או המעצב להכין תכנית על בסיס התקציב שאתם מכתיבים מראש. במידה והתקציב אינו ריאלי להשלמת השיפוץ שלכם, האדריכל או המעצב יוכלו במהרה להתריע על כך, ואתם תוכלו לברר עם עצמכם אם יש לכם אולי עוד כסף שתוכלו להשקיע בשיפוץ, או להחליט שמקטינים את היקף השיפוץ.

תכנון מהלך שיפוץ הבית

תכנון השיפוץ נעשה בשלב הראשון "על הנייר" על ידי האדריכל או המעצב. חלק מהם אפילו יכולים לספק לכם הדמיות תלת מימד של איך הנכס יראה עם גמר השיפוץ כך שלא תצטרכו לדמיין. התהליך יכול לקחת מספר שבועות עד מספר חודשים, תלוי בכם, באדריכל או במעצב, ברשויות אם יש צורך בקבלת היתרים מיוחדים הנחוצים לשיפוץ, וגם כמובן בהיקף השיפוץ. זהו בדרך כלל גם השלב המהנה ביותר בתהליך. החלומות והרצונות שלכם מתורגמים לתכנית מפורטת תוך שיח פורה ביניכם לבין המתכנן. בשלב התכנון תקבעו את כל הפרטים שיכללו בשיפוץ, כולל חומרים, עיצובים, גימורים וכדומה, כך שבסופו תהיה לכם תמונה ברורה לגבי התוצאה הסופית שאתם אמורים להגיע אליה. חשוב שתבחרו בבעל מקצוע שגם מתאים לכם - אחד שיודע להקשיב לכם ולתרגם את הדרישות שלכם בצורה אופטימלית וכמובן גם להתריע במידה ואתם מבקשים דבר מה שאינו אפשרי או לא מומלץ. התוצאה הסופית צריכה להיות בהתאם לטעמכם, גם אם אין זה טעמו של המתכנן.
בנוסף לכך יש להיערך מבחינה כספית לקראת השיפוץ כך שהסכומים הדרושים יהיו זמינים לפי לוח הזמנים של השיפוץ (תשלום לבעלי מקצוע, רכישת חומרים ועוד). עיכוב בתשלומים יגרור עיכוב בשיפוץ אשר יגרור גם הוא עלויות נוספות ומיותרות. כמו כן, חשוב גם לנהל את התקציב במהלך השיפוץ בצורה מדויקת והדוקה. תוכלו להשתמש בקובץ אקסל למשל בו ניתן לרשום ולפרט את כל העלויות הצפויות לפי סעיפים, לרשום את העלויות בפועל של כל רכיב ורכיב, כך שתוכלו לקבל תמונת אמת בכל שלב ולוודא שאתם לא חורגים מהתקציב. 

בחירת בעלי מקצוע לשיפוץ הבית

מעבר לאדריכל ומעצב פנים, מומלץ שיהיה לצדכם קבלן שיפוצים לביצוע וניהול עבודות השיפוץ. 
בבחירת הקבלן חשוב לבדוק את המוניטין שלו, לראות שיפוצים אחרים שהוא השלים לאחרונה (דומים ככל האפשר לסוג השיפוץ אותו אתם מבצעים) וגם לבדוק עם אילו בעלי מקצוע הוא עובד. האם מדובר בבעלי מקצוע איכותיים, בעלי ניסיון, אמינים? האם הם מסוגלים לבצע את כל העבודות הדרושות בשיפוץ? אם למשל בחרתם בריצוף מיוחד שלא כל רצף יודע להניח, בדקו אם הרצף שהקבלן מספק הוא בעל ידע וניסיון עם הריצוף המיוחד שלכם. ישנם גם בעלי מקצוע שהקבלן בדרך כלל לא מספק, כמו לדוגמה נגרים עבור הקמת מטבח או עבודות נגרות שונות. 
האדריכל או המעצב יכינו עבורכם כתב כמויות שהוא מסמך מפורט מאוד, שעל בסיסו יכול הקבלן לתכנן את רכישת החומרים הדרושים לשיפוץ וכן גם את העבודות השונות המתבצעות בזמן השיפוץ. מסמך זה יהיה הבסיס איתו אפשר לקבל הצעות מחיר מקבלנים שונים ויהפוך לחלק בלתי נפרד מחוזה ההתקשרות עמם. יש לבקש הצעות לפחות מ-3 קבלנים שונים.
קיבלתם את ההצעות? עכשיו התחילו לבדוק אותן לפרטי פרטים. אם ישנה הצעה שהיא זולה או יקרה משמעותית מהאחרות, כדאי להבין מדוע ולא ישר לבחור בזול ביותר או ביקר ביותר. בסופו של דבר, המחירים צריכים להיות יחסית קרובים אם מדובר בקבלנים רציניים. ההשוואה צריכה להתבצע על פי כל סעיף וסעיף ולא רק הסך הכולל. זו גם דרך לוודא שלא החסירו בטעות איזשהו סעיף. לבסוף בחרו בהצעה הטובה ביותר עבורכם.    

רכישת חומרים ופריטים הדרושים לשיפוץ

ישנם קבלנים המעדיפים שתרכשו דרכם את כל החומרים כך שחשוב לוודא זאת מראש, אך זה מתחלק לשני חלקים עיקריים:
  • חומרי בנייה - אלו חומרים אשר עדיף שהקבלן ירכוש בעצמו - צבע, חול, מלט, דבקים ועוד
  • חומרי גמר - אלו דברים שכדאי לרכוש לבד, שכן זה עניין של טעם - כלים סניטריים, קרמיקה, ברזים ועוד
לדוגמה אחד הסעיפים עליו ניתן לחסוך לא מעט כסף הוא קרמיקה לריצוף, לחיפוי קירות, לחדרים הרטובים, למרפסות ועוד, וכך גם על הכלים הסניטריים, ברזים ופרזולים. מומלץ לבצע את הבחירה והרכישה לפני מועד תחילת השיפוץ, כמה שיותר זמן מראש כך שתהיו בטוחים שהכל זמין ומוכן לשיפוץ ולא תצטרכו לרוץ ברגע האחרון בניסיון למצוא את הכל ואולי להתפשר על דגמים אחרים כי מה שרציתם לא זמין במלאי. במשיח קרמיקה, תוכלו להזמין כמה זמן מראש שתרצו והחומרים ימתינו בסבלנות במחסנים עד למועד המסירה עליו אתם תחליטו על פי לוח הזמנים של השיפוץ וללא כל עלות נוספת. אין זה היתרון היחיד ברכישה אצל משיח קרמיקה. מדובר ביבואן ותיק ובעל מוניטין של מספר עשורים, אשר מייבא את הקולקציות הטובות ביותר באופן שוטף, תוך הקפדה על אספקת קרמיקה שהיא מהאיכות הטובה ביותר, רק סוג א' ובמחירים תחרותיים ביותר. מאחר וניתן לרכוש מראש בלי לקבל הובלה מיידית, תוכלו גם לבדוק את המבצעים השונים הקיימים לאורך כל השנה. עוד דבר שחשוב לדעת הוא שתמיד כשמזמינים קרמיקה, מומלץ להזמין כמות עודפת מהתכנון על מנת לחפות על טעויות, חיתוכים שונים וכדומה ולא להיות במצב בו נגמרה הקרמיקה תוך כדי שיפוץ ולא ניתן להשיג כמות נוספת במהירות. משיח קרמיקה מסירים דאגה נוספת מלבכם בכך שניתן להחזיר כמות עודפת שלא שומשה (כל עוד כמובן היא באריזה המקורית השלמה), ולקבל החזר כספי מלא עבורה.
 
ההצעות המנצחות שלנו:
שידרוג דירה ממוצעת
קרמיקה, אריחים, אסלות, חדר אמבט
הכל - בפחות מ- ₪25,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג חדר אמבט שלם
קרמיקה, אריחים, מקלחון/אמבט, ברז, ארון אמבט, אסלה
הכל - ב- ₪6,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג הקרמיקה בכל הדירה
קרמיקה ואריחים לדירה ממוצעת
יעלה בין ₪7,000-8,000
לאיכות הטובה ביותר
מעלים איכות - מורידים מחיר
התקשרו ובואו לביקור: 1800-50-40-90
או כתבו לנו ונחזור אליכם במהירות:
   


מפת אתרהצהרת נגישותייעוץ לקראת שיפוץ - בביתכם!