איך לבחור קבלן שיפוצים

החלטתם לבצע שיפוץ בבית? קרוב לוודאי שתצטרכו לבחור בקבלן שיפוצים ובמיוחד אם השיפוץ הוא נרחב ומצריך שימוש במספר בעלי מקצוע שונים שיעבדו במקביל, או לחלופין, להשלמת השיפוץ בזמן הקצר ביותר ובאיכות הגבוהה ביותר. קבלן השיפוצים הוא זה שינהל את כל מהלך השיפוץ עבורכם ויספק את כל בעלי המקצוע והפועלים הנחוצים להשלמת הפרויקט. הקבלן גם ישא באחריות הכוללת לטיב העבודה, ביצועה על פי לוח זמנים שנקבע, ביטוח ועוד. כמו כן הקבלן הוא זה שיקבע את עלות השיפוץ, וכל התשלומים הקשורים בעבודה ישולמו ישירות אליו כאשר הוא יהיה אחראי לתשלום לכל בעלי המקצוע והפועלים ישירות. מכאן קל להבין שיש יתרון עצום בעבודה עם קבלן, כי כך תהיה לכם רק כתובת אחת לכל שאלה ובעיה ולא תצטרכו לנהל את כל העובדים בעצמכם. כמובן, מאחר והקבלן יהיה בעל האחריות העליונה, חשוב לוודא כי אתם בוחרים נכון בקבלן הנכון. 
אם אתם עומדים לבצע שיפוץ בבית, חשוב מאוד שתבחרו בקבלן שיפוצים עם המלצות והוכחות בשטח. בתחום השיפוצים קל להיתקל בחאפרים, ולכן אנו כאן כדי לעשות לכם סדר.

התאמת הקבלן לסוג השיפוץ

ישנם אלפי קבלנים אבל לא כולם מתמחים בכל סוג של שיפוץ. ישנם מקרים בהם נדרשים ידע ומקצועיות מיוחדים, זאת אומרת שחשוב גם לוודא שבעלי המקצוע העובדים תחתיו מיומנים לביצוע השיפוץ שלכם. אולי אתם מעוניינים בעבודות עץ מיוחדות, בעבודות גבס לא שגרתיות ועוד, ולכן אתם חייבים לוודא כי הקבלן לא רק מסוגל לבצע את העבודה אלא גם יכול להוכיח זאת דרך הצגת עבודות דומות שביצע בעבר ולאפשר לכם לראות ולדבר עם לקוחות קודמים שלו לקבלת חוות דעת. היעזרו בהמלצות של חברים ומכרים (תוך כדי בדיקה כי העבודות שבוצעו אצלם דומות  לאלה שאתם רוצים לבצע אצלכם), היעזרו בחכמת ההמונים דרך רשת האינטרנט, בה ניתן גם לבדוק את המוניטין המקוון של הקבלן, חוות דעת של גולשים, האם קיימות תביעות נגד הקבלן ועוד. בחירת קבלן אינה חתונה, אבל בהחלט היא החלטה מכרעת שתשפיע על תוצאות השיפוץ ועלותו.

בדיקת בעלי המקצוע שעובדים עם הקבלן

כפי שהזכרנו לעיל, הקבלן הוא זה שמספק את כל בעלי המקצוע והפועלים לביצוע השיפוץ שלכם. חשוב לכן לוודא את טיבם, יכולתם, ניסיונם בהקשר לסוג ומורכבות העבודות שצריכות להתבצע בשיפוץ שלכם. הם חייבים להיות מסוגלים לבצע את העבודה כך שתוכלו להיות רגועים כי כל הסיכויים קיימים כי תקבלו בדיוק את מה שרציתם ולא תוצאה מרושלת.
אגב, ישנם בעלי מקצוע שהקבלן בדרך כלל לא מספק, כמו לדוגמה נגרים עבור הקמת מטבח או עבודות נגרות שונות. 

שיפוץ חלקי - האם הקבלן יאפשר המשך חיים סדירים בבית במהלך השיפוץ

אם השיפוץ אותו אתם מבצעים יהיה חלקי ואתם תיאלצו  להמשיך לחיות בבית בזמן השיפוץ, חשוב לבדוק עם הקבלן באיזה צעדים הוא ינקוט על מנת להבטיח כי תוכלו להמשיך לנהל חיים תקינים ובטוחים בזמן השיפוץ עד כמה שניתן. למשל, האם הוא יבודד את האזורים המיועדים לשיפוץ משאר הבית כדי למנוע זליגת אבק ולכלוך? האם הוא יקפיד לנקות כל יום ולא ישאיר לכם בית באי סדר מוחלט לכל אורך השיפוץ? ניתן בהחלט למזער את ההפרעה לחייכם במהלך העבודות אם הקבלן ינקוט בצעדים הנכונים בלעדיהם חייכם יהפכו במהרה לגיהנום.
קחו בחשבון שאם אתם משפצים את חדר הרחצה ואין לכם חדר רחצה נוסף בבית (כמו לדוגמה ביחידת הורים), אתם תיאצלו למצוא פתרונות יצירתיים כגון בתי שכנים או משפחה, כי למשך מספר ימים לא מבוטל אפשרות הרחצה ובית השימוש יהיו מנוטרלים לגמרי.

כתב כמויות של הקבלן ובדיקת מחירים

כתב כמויות הוא מסמך מפורט המתקבל ממעצב הפנים או האדריכל שמתכנן את השיפוץ. כתב הכמויות בעצם מאפשר תכנון של רכישת החומרים ופירוט העבודות השונות המתבצעות בזמן השיפוץ.
המסמך מסייע במניעת הפתעות במהלך השיפוץ וגם מהווה בסיס לקבלת הצעות מחיר מקבלנים שונים וביצוע השוואת עלויות.
בהמשך המסמך גם יהווה עבורכם כלי עזר למעקב אחר רכישת החומרים והמוצרים, ביצוע העבודות בפועל וכדומה. כמו כן המסמך יהיה חלק בלתי נפרד מהחוזה עם הקבלן, לאחר שיבחר.
מומלץ לבקש לפחות 3 הצעות מחיר מקבלנים שונים. קבלן רציני, על מנת לספק לכם הצעת מחיר, יבצע ביקור בנכס, בדיקת מיקומו, קומה, גישה לאספקת חומרים ופינוי פסולת, ימלא את כתב הכמויות באופן יסודי, ועוד. 
אחרי שקיבלתם הצעות מקבלנים שונים על בסיס כתב כמויות מפורט, איך בוחרים ביניהם?
אם קיימת הצעה במחיר נמוך משמעותית מההצעות האחרות, היזהרו. יתכנו הפרשים מסוימים בין קבלן לקבלן אבל הפרשים גדולים מדי יכולים להעיד על סכנות עבורכם. יתכן כי הקבלן קצר במזומנים ומוכן לעבוד במחיר נמוך מאוד רק כדי לחתום על עסקה נוספת. כאן עליכם לחשוב על איכות העבודה, עמידה בזמנים ועוד כאשר המחיר נמוך מדי - האם הקבלן יהיה מחויב לכם עד הסוף? בחנו את ההצעות בקפידה, השוו את המחירים של כל הסעיפים, חפשו אם החסירו חלקים מסוימים. בדקו את לוח הזמנים בהתאם לצרכים שלכם, ולבסוף בחרו בהצעה הטובה ביותר, הריאלית ביותר, עם הקבלן המקצועי ביותר.  

האם הקבלן מאפשר לכם לרכוש מוצרים לבד

חלק מהקבלנים יעדיפו שתרכשו את כל המוצרים והחומרים דרכם. הסיבה לכך היא שכך הם שולטים בהזמנה ובאספקה של החומרים על מנת להבטיח את קיום העבודות בזמן הנכון וגם לקבל עמלות בדרך. זאת דרך עבורם להגדיל עוד את ההכנסות. נכון שיש בכך נוחות גדולה שאתם לא צריכים כלל לדאוג ולעקוב אחר כל ההזמנות אבל אם אתם מעוניינים לחסוך כסף, יש דברים שכדאי לכם לרכוש בעצמכם, כגון ריצוף, כלים סניטריים ועוד. חומרים כגון חול, בלוקים, לוחות גבס וחומרי בניה אחרים - עדיף שהקבלן ירכוש. כן יתכן מצב בו דווקא הקבלן יוכל להשיג לכם מחיר טוב יותר בזכות ההנחות שהוא מקבל כקניין קבוע, ולכן כדאי לבדוק כל מקרה לגופו ולהחליט בהתאם. שימו לב שיש מבחר מספק ואל תתביישו לבצע השוואת מחירים גם כאן, אפילו אם הקבלן לוחץ עליכם לסגור עם הספק שלו. בנוסף, אם אתם קונים לבדכם, תוכלו גם לעמוד בצורה טובה יותר על טיב החומרים והמוצרים. אם הקבלן אינו מוכן שתרכשו חלק מהמוצרים לבד, כדאי לכם לחשוב פעמיים… 

כמה לשלם לקבלן  על חשבון השיפוץ לפני תחילת העבודה?

נושא גובה המקדמה לתשלום לקבלן הוא חשוב ביותר. קודם נגדיר כי כן נהוג ומקובל לשלם מקדמה לקבלן עם חתימת חוזה השיפוץ. הסיבה לכך היא שברגע וחתמתם איתו, הוא צריך להתחיל לרכוש את החומרים הדרושים, לקבוע את זמן השיפוץ, לסגור עם בעלי המקצוע השונים ועוד. כל אלה מצריכים כסף מהקבלן כך שהגיוני שיבקש על כך מקדמה. השאלה היא כמה נכון לשלם, והתשובה היא כמה שפחות. בכל מקרה של תשלום מקדמה - דרשו חשבונית או קבלה כדי שתהיה לכם הוכחה ששלמתם. יש קבלנים שיציעו לכם הנחה נוספת במידה ותשלמו יותר מראש, אל תתפתו. ככל שאתם משלמים יותר מראש, כך גדל הסיכון עבורכם. ככל שאתם משלמים פחות, כך תשלטו יותר על הקבלן וכך יהיה לו גם אינטרס לבצע את העבודה מהר ככל הניתן על מנת לבוא על שכרו. כדאי לקבוע מועדי תשלום, ואת התשלום האחרון לבצע לאחר שהשיפוץ מסתיים לשביעות רצונכם.

בחנו את האותיות הקטנות - מה השיפוץ כולל

אף אחד לא אוהב לקרוא חוזים, זה משעמם, ארוך ולעיתים גם קשה להבנה. מאחר ואנחנו נוטים לפסוח על מלאכה חשובה זו, לעיתים חוזים יכללו סעיפים כאלה ואחרים שעשויים להיות בעייתים בעתיד. אם אתם לא בטוחים ביכולתכם להבין חוזים, ניתן ובהחלט מומלץ להתייעץ עם עורך דין שיוכל לוודא עבורכם כי כל הפרטים החשובים כן נכללו בחוזה ושלא קיימות הגבלות או סעיפים בעייתים בו. נכון שזה עולה עוד כסף אבל זה קונה לכם שקט נפשי וביטחון כי אתם חותמים על מסמך שלא יהווה הפתעה לא נעימה בעתיד עבורכם. 
 
ההצעות המנצחות שלנו:
שידרוג דירה ממוצעת
ריצוף, קרמיקה, אסלות, חדר אמבט
הכל - בפחות מ- ₪25,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג חדר אמבט שלם
ריצוף, מקלחון, אמבט, ברזים, כיור, אסלה
הכל - ב- ₪6,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג כל הריצוף בדירה
ריצוף קרמיקה לדירה ממוצעת
יעלה בין ₪7,000-8,000
לאיכות הטובה ביותר
מעלים איכות - מורידים מחיר
התקשרו ובואו לביקור: 1800-50-40-90
או כתבו לנו ונחזור אליכם במהירות:
   


מפת אתרהצהרת נגישותייעוץ לקראת שיפוץ - בביתכם!