מה ההבדל בין קרמיקה לחיפוי קיר לבין קרמיקה לרצפה

אריחי קרמיקה מגוונים מאוד בשימושים שלהם, ובמאמר זה אנו נעמוד על ההבדלים בין קרמיקה לחיפוי קיר לבין קרמיקה לרצפה, תוך מתן הסבר גם על התקן הישראלי לקרמיקה.

התקן הישראלי לקרמיקה

בישראל, מכון התקנים הישראלי אחראי לקביעת תקנים ובדיקות לעמידה בתקן. עבור קרמיקה קיים תקן מספר 314 שהוא תקן מחייב, כלומר הייצור, היבוא והשיווק של  אריחי קרמיקה חייבים להתבצע על פי תקן זה.
לפני כל קניית אריח חשוב לבדוק את עמידותו ואת התאמתו לשימוש המיועד על פי התקן.

עמידות בשחיקה

התקן הישראלי מגדיר את רמת עמידות בשחיקה והיא נמדדת מ-0 עד 5, כאשר רמה 0 מיועדת אך ורק לחיפוי קירות ומשמעה עמידות נמוכה לשחיקה, כיוון שהקרמיקה על הקירות אינה נשחקת כמעט כלל. אריחים לריצוף ביתי הם בדרך כלל ברמות 3-4 שכן העמידות לשחיקה צריכה להיות גבוהה יותר.
שימו לב שלרוב, רמת השחיקה אינה מסומנת על גבי האריזה לכן יש לוודא עם הספק/יבואן.

התנגדות להחלקה - אנטי סליפ

התקן הישראלי מגדיר את ההתנגדות להחלקה ומסווג את אריחי הקרמיקה השונים בין רמה R9 ל- R13.
רמה R9 מתאימה לכל החדרים היבשים כגון חדרי שינה, סלון וכדומה שכן זוהי הרמה הרגילה, בעוד שבחדרים רטובים או כאשר יש צורך מיוחד למניעת החלקה, יש לבחור ברמות הגבוהות יותר (R10 ומעלה).

סיווג איכות קרמיקה

התקן הישראלי גם מגדיר את איכות האריחים  ומסווג אותם לפי שלוש רמות: סוג א', סוג ב' וסוג ג'. האיכות נקבעת על פי רמת או אחוז הפגמים המקובל באריחים.
סוג א' הוא הרמה הגבוה יותר ויש להעדיף אותו על פני סוג ב' או סוג ג', שכן כהוא מכיל הכי מעט פגמים. במקרה של בחירה בסוג ב' או ג' חשוב להתחשב באחוז הפגמים באריחים לחישוב כמות האריחים הכללית שתצטרכו מאחר וחלק מהם עלולים לא להיות שמישים.

קרמיקה לחיפוי קיר

כאמור, על פי התקן הישראלי, ניתן להשתמש באריחים בעלי רמת שחיקה 0 (הנמוכה יותר) מאחר ואריחים אלה לי יחוו שחיקה במהלך שימושם מלבד ניקויים. אריחים לחיפוי מוצעים בגדלים שונים, גוונים שונים, חלקים, מחוספסים, עם או בלי הדפס וכדומה וניתן אף לשלב בין צורות וצבעים שונים ליצירת צורות דקורטיביות מעניינות על פי טעמכם האישי. קרמיקה לחיפוי קיר מתאימה לשימוש על קירות מטבח, קירות חדרי אמבטיות, קירות שירותים וכל קיר או חלק קיר למטרות דקורטיביות.
מדד ההתנגדות להחלקה אינו רלוונטי כאשר מדובר בקרמיקה לחיפוי קיר בבתים רגילים.

קרמיקה לרצפה

על פי התקן הישראלי חשוב לבחור בקרמיקה ברמת שחיקה של 3-4 על מנת להבטיח את עמידותה לאורך שנים. אין צורך בבחירה בקרמיקה ברמה 5 לבית, רמה זו מתאימה למקומות ציבוריים, כגון מרכזים מסחריים, מוסדות שונים אשר מקבלים קהל רב וכדומה, בהם השחיקה הטבעית גבוהה מאוד בגלל כמות האנשים הפוסעים עליה. 
קרמיקה לרצפה מגיעה באיכויות, גדלים, צורות, וצבעים שונים ואתם יכולים לבחור לפי טעמכם האישי.
כאשר מדובר בקרמיקה לרצפה, חשוב גם להתייחס לרמת ההתנגדות להחלקה במיוחד בקרמיקה המיועדת לחדרים רטובים ומרפסות. לחדרים יבשים, כגון חדרי שינה, סלון וכדומה, ניתן להסתפק ברמה R9. 
 
לסיכום נאמר, שכאשר אתם באים לקנות קרמיקה לבית, חשוב להתייעץ עם מומחים וספקים טובים אשר יוכלו להדריך אתכם ולעזור לכם בבחירת הקרמיקה המתאימה לכל אזור בביתכם. 
במידה ואתם מחפשים קרמיקה במבצע - שימו לב שאתם מקבלים סוג א' ולא שאריות ועודפים שיקשו עליכם אחר כך. במשיח קרמיקה מתקיימות מדי פעם מכירות עם הנחות גדולות מאוד, עבור אריחי קרמיקה סוג א' איכותיים בלבד ואף ניתנת האפשרות להחזיר עודפים לאחר ריצוף ולקבל עליהם החזר כספי מלא.
 
ההצעות המנצחות שלנו:
שידרוג דירה ממוצעת
ריצוף, קרמיקה, אסלות, חדר אמבט
הכל - בפחות מ- ₪25,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג חדר אמבט שלם
ריצוף, מקלחון, אמבט, ברזים, כיור, אסלה
הכל - ב- ₪6,000
לאיכות הטובה ביותר
שידרוג כל הריצוף בדירה
ריצוף קרמיקה לדירה ממוצעת
יעלה בין ₪7,000-8,000
לאיכות הטובה ביותר
מעלים איכות - מורידים מחיר
התקשרו ובואו לביקור: 1800-50-40-90
או כתבו לנו ונחזור אליכם במהירות:
   


מפת אתרהצהרת נגישותייעוץ לקראת שיפוץ - בביתכם!